جایگاه و مسئولیت امام زمان(عج) در لسان قرآن - مهدویت
13667
rtl,single,single-post,postid-13667,single-format-standard,mkd-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,burst-ver-1.1,vertical_menu_background_opacity_over_slider vertical_menu_background_opacity_over_slider_on, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.8.0.1,vc_responsive
 

جایگاه و مسئولیت امام زمان(عج) در لسان قرآن

IMG11553998

ه گزارش خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام و المسلمین محمود اباذری، کارشناس و مولف مهدوی در سخنرانی با عنوان امام مهدی(عج) از منظر قرآن آورده است:

با توجه به این که در قرآن اصول و کلیات بیان می شود و تبیین و توضیح آن به عهده رسول خدا(ص)  می باشد و به حکم غدیر و سایر ادله عقلی و نقلی، این شأن پس از ایشان بر عهده اهل بیت(ع) می باشد، اصل مهدویت یعنی نجات مظلومان عالم و مدیریت جهانی عالم توسط شایسته‌ترین بندگان صالح خداوند و جهانی شدن دین اسلام، در قرآن مطرح شده و این حقیقت در روایات معصومین(ع) که ۵۶۰ حدیث آن از رسول خدا(ص) است، تبیین شده است.

در یک نگاه کلی برخی از آیات مهدویت از قرار ذیل است:

۱- موعود

در آیاتی مثل: توبه: ۳۲ و ۳۳، انبیاء: ۱۰۵، نور: ۵۵، قصص: ۵، فتح: ۲۸، صف: ۸ و ۹

۲- موعود موجود

با توجه با آیاتی مثل: قدر: ۴، رعد: ۷

۳- موعود موجود غائب

در آیاتی مثل: بقره:۳، حج: ۴۵، لقمان: ۲۰، ملک: ۳۰

۴- ویژگی های موعود موجود غائب

با توجه به آیاتی مثلِ: هود: ۸۶، نمل: ۶۲

۴- وظایف منتظران موعود موجود غائب

با بیان آیاتی مثل: آل عمران: ۲۰۰، حدید: ۱۶

اشاره به نمونه ای از آیات

حاکمیت جهانی اسلام

«یریدُونَ أَنْ یطْفِؤُا نُورَ اللّه بِأَفْواهِهِمْ وَ یأْبَى اللّه إِلاَّ أَنْ یتِمَّ نُورَهُ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُون؛ هُوَ الَّذی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى‏ وَ دینِ الْحَقِّ لِیظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُون (آیه ۳۲ و ۳۳ توبه)؛ آن‌ها مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش کنند، ولى خدا جز این نمى‏خواهد که نور خود را کامل کند، هرچند کافران ناخشنود باشند. اوست که پیامبرش را با هدایت و دین حق فرستاد، تا آن را بر همه ادیان پیروز گرداند، هرچند شرک‌ورزان ناخشنود باشند.

آیه اول به تلاش مستمّر دشمن در ضربه زدن به دین اشاره دارد و به جنگ روانی و به اصطلاح، جنگ نرم دشمن هشدار می‌دهد. بدیهی است که جنگ نرم، خطرناک‌تر از جنگ نظامی است، زیرا سلاح آن شایعه، شبهه‌افکنی و  دامن زدن به اختلافات داخلی است و اثر آن، غبارآلود شدن و مشتبه شدن حق و باطل است و توان و انرژی جبهه حق، به جای آن که متوجه دشمن اصلی شود، در درگیری داخلی و برادرکشی مصرف می‌شود.

برای مثال، معاویه در مبارزه با امام حسن مجتبی(ع) به همین شیوه دست یازید. وقتی متوجه شد از راه نظامی کاری از پیش نمی‌برد، به جنگ نرم روی آورد و با شایعه‌افکنی و دروغ‌پردازی، مثل: پیوستن سعد بن عباده انصاری  به معاویه و یا صلح امام با معاویه، کاری کرد که  خودِ یارانِ حضرت به خیمه‌اش حمله نموده، خیمه را غارت و امام را مجروح کردند. جالب این‌‌جاست که دشمن در این شیوه، فقط به تماشای این حوادث می‌پردازد.

این همان حقیقتی است که در ادبیات دینی ما با نام «دجّال» مطرح شده است. «دجّال» از ریشه «دَجَل» به معنای دروغ، نیرنگ و تزویر است و در اصطلاح، به کسی یا کسانی گفته می‌شود که در برابر حق قد علم می‌کنند و تمام سعی و تلاش خود را در خاموش کردن نور حق به کار می‌گیرند (یریدُونَ أَنْ یطْفِؤُا نُورَ اللّه بِأَفْواهِهِم‏) و از سوی دیگر، خود را حق جلوه می‌دهند. پس دجال دارای دو ویژگی است:

۱- باطل جلوه دادن حق از طریق ایجاد شک و تردید، دروغ، افترا، و…؛

۲- حق جلوه دادن باطل با استفاده از نمادهای حق.

آنچه برخی از اهل کتاب درباره نبیّ مکرم اسلام(ص) انجام دادند‌  و کاری که معاویه درباره امام علی(ع) انجام داد و آنچه سینمای هالیوود امروزه درباره حضرت مهدی(ع) در پیش گرفته، نمونه‌ای از این حقیقت است. سینمای هالیوود، امام مهدی(عج) را پادشاه وحشت و کسی که یاد و خاطره چنگیز را در اذهان زنده می‌کند و کاری جز ویرانگری و کشتار از او سر نمی‌زند، معرفی می‌کند و از سوی دیگر، غرب و رئیس‌جمهور آمریکا را مهربان‌تر از مادر نشان می‌دهد که برای نجاتِ کودکی، جان خود را به خطر می‌اندازد!

حضرت علی(ع) فرمودند: «اگر باطل به طور خالص ارائه می‌شد، هیچ نگرانی نبود، چراکه هیچ عاقلی آن را اختیار نمی‌کرد و اگر حق خالص ارائه می‌شد، هیچ اختلافی باقی نمی‌ماند (یعنی همه حق را برمی‌گزیدند)؛ اما مقداری از این و قدری از آن را برداشته و در هم می‌آمیزند؛ این‌جاست که شیطان به سوی پیروان خود می‌شتابد و فقط کسانی که از طرف خداوند، نیکی برایشان سبقت گرفته، رهایی می‌یابند

حاصل این که، پیوسته در برابر جریان حق، جریان باطل وجود داشته است، اما بر اساس روایات، گسترده‌ترین برنامه انحرافی در آخرالزمان شکل می‌گیرد و موجبات گمراهیِ بسیاری را فراهم می‌آورد.  بخش امیدوار کننده آیه این است که در برابر اراده دشمن، خداوند متعال اراده کرده است نقشه‌های آنان را نقش بر آب کند«وَ یأْبَى اللّه إِلاَّ أَنْ یتِمَّ نُورَهُ» و تاریخ، گواه خوبی بر این امر است. تلاش و اراده نمرودیان، فرعونیان و امثال آنان در محو و نابودی حقّ و اراده الهی در برابر اراده آن‌ها، نمونه‌ای از این حقیقتِ امیدبخش است.

و اما در رابطه با آیه ۳۳ توبه مشهور میان مفسران شیعه و اهل‌سنت این است که این آیه شریفه، بیانگر برقراری حکومت واحد جهانی است و بر اساس روایات، این حقیقت به دست حضرت مهدی(ع) اتفاق خواهد افتاد.

علامه طباطبایی(ره) درباره این دو آیه می‌نویسد:

این دو آیه، مؤمنان را به مبارزه با اهل کتاب تشویق می‌کند و این امر را بر آن‌ها واجب می‌گرداند، چرا که این دو آیه دلالت می‌کند بر این که، خداوند اراده نموده این دین را در عالم بشری منتشر سازد؛ پس باید در این راه سعی و کوشش کرد.

روایات متعددی از فریقین بر این معنا تأکید می‌کند که دین اسلام، دین واحد جهانی خواهد شد. قرطبی،‌ از علمای‌ اهل ‌سنت، ذیل‌ این‌ آیه‌ می‌گوید:

سُدی (از راویان‌ صدر اسلام‌) گفته‌ است:‌ این‌ حقیقت‌ (غلبه‌ اسلام‌ بر سایر ادیان‌) با قیام‌ حضرت‌ مهدی‌ به‌ وقوع‌ می‌پیوندد و کسی‌ باقی‌ نمی‌ماند مگر این که‌ مسلمان‌ می‌شود، یا باید جزیه‌ بپردازد‌.

 محمد بن‌ یوسف‌ گنجی،‌ یکی‌ دیگر از علمای‌ اهل‌سنت،‌ در کتاب‌ البیان فی اخبار مهدی صاحب‌الزمان‌ از قول سعید بن جبیر در تفسیر‌ آیه‌ شریفه‌ می‌گوید:

هو المهدی‌ من‌ ولد فاطمه؛ او مهدی‌ از فرزندان‌ فاطمه‌ است  (که‌ اسلام‌ را بر همه‌ ادیان‌ غالب‌ می‌گرداند).

از ناحیه معصومان(ع) روایات متعددی درباره این آیه شریفه وارد شده است. امام حسین(ع) فرمودند:

نهمین فرزند من کسی است که قیام به حق می‌کند و خداوند، زمین را بعد از مردنش به دست او زنده می‌گرداند و دین حق را به واسطه او بر همه دین‌ها غلبه می‌دهد، هرچند مشرکان ناخشنود باشند.

امام صادق(ع) نیز فرمودند» :به خدا قسم، تأویل این آیه هنوز نیامده است و تأویل آن نخواهد آمد تا این که حضرت قائم(عج) قیام کند.»

صاحب شب قدر

«تَنَزَّلُ الْمَلائِکَهُ وَ الرُّوحُ فیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ»؛ در آن [شب‏]، فرشتگان و روح [جبرئیل‏] به اذن پروردگارشان براى [تقدیر] هر امرى نازل شوند.

یکی از شگفتی‌های آفرینشِ حق‌تعالی، قرار دادن شب قدر از همان ابتدای خلقتِ جهانِ ارضی و نزول امرِ سال به محضرِ حجّت و ولی خود ـ که هرگز زمین از وجودش خالی نبوده و نخواهد بود ـ  است.

سرّ این حقیقت، همان مسئله وساطت در فیض است. یعنی خداوند حکیم برای ارائه میزان و مقدار فیضی که مقرر شده محضر واسطه فیض افاضه شود، زمانی را به عنوان «شب قدر» قرار داده تا علاوه بر تفصیل و تقدیر امور در این شب،  انسان بتواند با احیا و راز و نیاز، نقشی در مقدار فیضِ خود و افزایش آن داشته باشد.

در این شب، تفسیر امور سال به محضر حجّت زمان نازل شده و برنامه یک سالِ مربوط به عالم، از سوی خداوند متعال به محضر او ارائه می‌شود.

موضوع «لزوم وجود حجّت در هر زمان»، طی چهار مرحله پی‌گیری می‌شود:

۱- استمرار شب قدر تا قیامت

علاوه بر روایات متعددی که در تبیین آیه۴ سوره «قدر» وارد شده و بر وجود شب قدر از ابتدای جهانِ ارضی تا روز قیامت تأکید می‌کند و در تفاسیر اهل‌سنت نیز ذیل سوره قدر، روایاتی در این رابطه ذکر شده است،   فعل مضارع «تنزّلُ » نیز بر استمرار این حقیقت دلالت دارد.

۲- نزول امر سال در شب قدر

اگر شب قدر هر سال وجود دارد، نزول امر الهی نیز طبق این آیه و آیات ابتدای سوره «دخان» وجود خواهد داشت؛ به عبارت دیگر، با اثبات موضوع، یعنی وجود شب قدر، محمول، یعنی نزول امر سال، نیز بر اساس این آیه ثابت خواهد بود.

۳- لزوم نزولِ روح و فرشتگان بر کسی

 اگر کسی بگوید: لازم نیست این فرشتگان بر کسی نازل شوند، بلکه فرود آمده و برمی‌گردند، پاسخ این است که: آیا نزولِ چیزی بر هیچ چیز معنا دارد  ؟! یعنی اگر بر کسی نازل نشوند، در این صورت تعبیر «تنزّل» صحیح نیست، بلکه تعابیری مثل «تردّد» و امثال آن گفته می‌شد؛ همان گونه که درباره ابتدای این سوره نیز که سخن از نزول قرآن به میان آمده است، معقول نیست کسی بگوید: قرآن در این شب نازل شد، ولی لازم نیست بر کسی نازل شده باشد.

از سوی دیگر، همه پذیرفته‌اند که در زمان حضرت رسول(ص)، جبرئیل و فرشتگان بر ایشان نازل می‌شدند.

شایان ذکر است، دقت در آیه دوم سوره «نحل» نیز مطلب را روشن‌تر می‌کند.

۴- ویژگی‌های کسی که میزبان و صاحب شب قدر است

 آیا هر کسی می‌تواند میزبان این میهمانان الهی باشد؟ آیا خوبان عالَم، علمای ربانی و امثال آنان می‌توانند این مسؤلیت را بر عهده بگیرند؟

ممکن است در پاسخ گفته شود: بله، چرا که در قرآن آمده است:

به یقین کسانى که گفتند: پروردگار ما خداوند یگانه است، سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل مى‏شوند

 با کمی دقت و تأمل در سوره «قدر» درمی‌یابیم آنچه در این‌جا مطرح است، با آنچه در آیه ۳۰ سوره «فصلت» آمده، بسیار متفاوت است، زیرا:

اولاً: این‌جا سخن از نزول جبرئیل یا موجودی باعظمت‌تر از جبرئیل است و به اتفاق نظر علمای فریقین، هر کسی نمی‌تواند محل نزول فرشته عظیم‌الشأنی همانند او باشد؛ چرا که سعه وجودی او بسیار قوی‌تر و بالاتر از سعه وجودی ماست؛ از این‌رو، فقط شخصی مانند رسول گرامی اسلام(ص) و کسانی که در رتبه و منزلت او باشند، چنین ظرفیت و توانی را دارند.

ثانیاً: این «تنزّل» برای صرف ملاقات یا برای امری جزئی نیست، بلکه برای تمامی امور و مسائل مربوط به عالَم است«مِن کلِّ أمر»

بنابراین، باید بین میهمان و میزبان، تناسب وجود داشته باشد و این میزبان از سوی حق‌تعالی، حائز مسؤلیت در این عالَم باشد؛ به عبارت بهتر، خلیفه خدا در زمین باشد، و چنین امر و مسئولیتی جز از معصوم، از شخص دیگری ساخته نیست. و با توجه به مطالب پیش‌گفته، لازم است در هر زمان انسانِ معصومی، ولیّ و خلیفه خدا باشد تا علاوه بر انجام وظایف الهی، صاحب شب قدر نیز باشد.

 اهمیت و جایگاه ایمان به حجّت حی الهی

در ارزش و جایگاه این عقیده، همین بس که امام جواد(ع) فرمودند:

فضیلت کسی که ایمان به « إنّا أنزلنا » و تفسیر آن دارد، بر کسی که چنین ایمانی ندارد، همانند برتری انسان بر بهائم است.

توضیح این‌که، کسی که شب قدر و صاحب آن را نشناسد، در واقع امام زمان و«حجّت حی» خود را نشناخته است و کسی که امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلی از دنیا رفته است. کسی که مرگش جاهلی باشد، یعنی حیاتش جاهلی بوده و بهره‌ای از اسلام و انسانیت نداشته است، چرا که مرگ عصاره حیات است.

آنچه را امام(ع) در این روایت بیان می‌فرماید، همان حقیقتی است که شیعه و سنی از نبی مکرم اسلام(ص) نقل کرده‌اند که ایشان فرمودند:

کسی که بمیرد و امام زمان خود را نشناخته باشد، به مرگ جاهلی از دنیا رفته است.

جایگاه و  مسئولیت امام زمان(عج)

عظمتِ امام زمان(ع) آن‌گاه روشن‌تر می‌شود که در تعبیر «مِن کلِّ أمر» دقت کنیم. به بیان رسول گرامی اسلام:(ص) «بعد از این تعبیر، آیا چیزی باقی می‌ماند که تحت آن قرار نگیرد؟»

فرشتگان در شب قدر برای ارائه برنامه همه امور، خدمت حضرت می‌رسند؛ بنابراین، همه امور مادی و معنوی به اذن خداوند، به دست مبارک ایشان است؛ در واقع، ایشان واسطه فیض الهی‌اند.

به عبارت دیگر، ولایت کلّی عالَم به اذن خداوند بر عهده امام زمان(ع) است. زمانی به عظمت امام پی می‌بریم که بدانیم خداوند متعال به «آصف بن برخیا» که در کمتر از ثانیه‌ای «عرش عظیم» بلقیس را از فاصله صدها کیلومتر حاضر کرد،  فقط یک حرف از اسم اعظم را به او داده بود؛ در قرآن آمده: «قالَ الَّذی عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْکِتاب‏»؛ در حالی که چهارده معصوم، به ۷۲ حرف از ۷۳ حرفِ اسم اعظم علم دارند؛ از این‌روست که تعبیر قرآن درباره ایشان «وَ مَنْ عِنْدَهُ عِلْمُ الْکِتاب‏» است.  

بیان نورانی امام علی(ع) درباره حضور همیشگی حجت حیّ

از حضرت امیر(ع) روایت شده است:

شب قدر در هر سال وجود دارد و امرِ سال در این شب نازل می‌شود و برای این امر پس از رسول خدا(ص) والیانی وجود دارد. ابن‌عباس پرسید: این‌ها چه کسانی هستند؟ فرمودند: من و یازده نفر از صلب من

نتیجه

در هر سال، شب قدر وجود دارد؛ شب قدر هر سال، امرِ سال نازل می‌شود؛ هم‌اکنون این امر بر چه کسی نازل می‌شود و صاحب شب قدر کیست؟

بر اساس آنچه در مقدمه گذشت، قرآن اصول و کلیات را بیان می‌کند. آن‌چه از آیه ۴ سوره «قدر» استفاده می‌شود، لزوم وجود «حجّت حی» است، که تبیینِ آن بر عهده روایات است؛ برای نمونه، در تفسیر نور الثقلین، ذیل این سوره، بیش از یک‌صد روایت درباره این موضوع بیان شده است. البته با دقت نظر در خودِ آیه، می‌توان به نکات بسیار مهمی درباره جایگاه و شؤن امام دسترسی پیدا کرد.

آیات ابتدایی سوره مبارکه «دخان» نیز بیانگر همین حقیقت است  و روایات متعددی ذیل آن، از  معصومان(ع) به دست ما رسیده است؛ برای مثال: راوی از امام صادق(ع) می‌پرسد: چگونه بفهمم که در هر سال، شب قدر وجود دارد؟ حضرت فرمودند:

بقیّه الله

«بَقِیتُ اللّه خَیرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنینَ وَ ما أَنَا عَلَیکُمْ بِحَفیظٍ»؛آنچه از جانب خدا برایتان باقى مى‏ماند، براى شما بهتر است؛ اگر به راستى ایمان آورده‏اید، و من نگهبان شما نیستم.

خداوند متعال در شب معراج به پیامبر(ص) فرمود: «ای احمد! عبادت ده جزء است؛ نُه جزء آن در طلب حلال است.»  حضرت شعیب(ع) در آیه مزبور، به قومش همین توصیه را بیان می‌کند: «مال حلال برای شما بهتر است، اگر ایمان داشته باشید.»

بطن آیه درباره آخرین حجّتِ الهی، «بقیّه‌ اللّه الاعظم»، است. در روایات متعددی از فریقین، لقبِ امام مهدی(ع)،«بقیّه اللّه» معرفی شده است.

امام محمد باقر(ع) فرمودند:

اولین سخنی که امام مهدی(ع) هنگام ظهور بیان می‌کند، «بقیّه اللّه خیرٌ لکم إن کنتم مؤمنین» است. سپس می‌فرماید: من بقیت اللّه و حجت خداوند و خلیفه او بر شما هستم، پس هیچ سلام‌کننده‌ای بر او سلام نمی‌کند مگر این‌که می‌گوید: «السلام علیک یا بقیه اللّه فی ارضه.»

هم‌چنین، راوی از امام صادق(ع) درباره نحوه سلام کردن به حضرت مهدی(عج) سؤال می‌کند حضرت می‌فرمایند: «این گونه سلام کنید: «السلام علیک یا بقیّه‌اللّه فی أرضه».  سپس این آیه شریفه را تلاوت کردند.

شبلنجی،‌ از علمای‌ اهل‌‌سنت،‌ می‌نویسد‌:

وقتی‌ حضرت‌ مهدی‌(ع) خروج‌ کند، بر کعبه‌ تکیه‌ می‌دهد و ۳۱۳‌ نفر از یارانش‌ گرد او جمع‌ می‌شوند.‌ اولین‌ سخنی‌ که‌ بر زبان‌ ایشان‌ جاری‌ می‌شود، این‌ آیه‌ است‌: «بقیه‌اللّه خیرٌ لکم‌ ان‌ کنتم‌ مؤمنین‌»؛ و‌ می‌فرماید: «‌انا بقیه‌اللّه و خلیفته‌ و حجّته‌ علیکم‌»؛ منم‌ بقیه‌اللّه و خلیفه‌ و حجّت‌ خدا بر شما.

با توجه به مطالب پیش‌گفته، مهم‌ترین پیام آیه شریفه این است که خیر و صلاح شما در روی آوردن به امام مهدی(ع)، آخرین حجّت الهی است. بدیهی است که حضرت به ما نیازی ندارد؛ این ما هستیم که به حجّت الهی نیازمندیم و خیر، سعادت، رشد و تعالیِ ما در گرو توجه به اوست؛ هم‌چنان که خود حضرت در توقیعی بر این معنا تأکید می‌فرمایند.  امام راحل(ره) به خوبی این معنا را درک کرد و با تمام توان به میدان آمد، تا زمینه ظهور حضرت را فراهم کند. امام(ص) انگیزه خود را از انقلاب اسلامی، زمینه‌سازی قیام و انقلاب جهانی امام مهدی(ع) بیان می‌کند ؛ از این‌رو، وظیفه ماست با جدیّتِ هر چه بیشتر و با اطاعت و پیروی از ولی فقیه و رهبر فرزانه انقلاب، این راه را ادامه دهیم،  چرا که زمینه‌سازی ظهور، به عهده خود امت است.

نعمت پنهان

«أَ لَمْ تَرَوْا أَنَّ اللّه سَخَّرَ لَکُمْ ما فِی السَّماواتِ وَ ما فِی الْأَرْضِ وَ أَسْبَغَ عَلَیکُمْ نِعَمَهُ ظاهِرَهً وَ باطِنَه»؛  آیا ندیدید خداوند آنچه در آسمان‌ها و زمین است، مسخّر شما کرده و نعمت‌هاى آشکار و پنهان خود را به طور فراوان، بر شما ارزانى داشته است؟!

«معرفت نفس» و «انسان‌شناسی» از مهم‌ترین و ضروری‌ترین موضوعات قابل توجه و قابل تأمل هستند.

 مطابق آیه مورد بحث، انسان موجودی است که خداوند متعال آنچه در آسمان‌ها و زمین است، مسخّر و رام او کرده؟ و تمام نعمت‌های پیدا و پنهان خود را بر سر او فرو ریخته است. حال، سؤال این است: چنین موجودی، برای چه هدفی خلق شده است؟

اگر تمام دنیا برای انسان خلق شده، پس قطعاً او برای امری فراتر از آن آفریده شده است. تأمل درباره این موضوع، به این نتیجه می‌انجامد که انسان، نه تنها برای دنیا آفریده نشده، بلکه برای رفتن به بهشت نیز به این عالم نیامده است؛ در حقیقت، او برای تقرّب الی اللّه و سیر به سوی او، قدم در این وادی گذاشته است. از این‌روست که خداوند متعال هنگامی که انسان را آفرید، خود را «احسن‌الخالقین» نامید.استعداد بالقوه‌ای که خالق حکیم در وجود انسان قرار داده، به گونه‌ای است که در صورت شکوفا شدن می‌تواند به بالاترین درجات و مراتب برسد و قطعاً رتبه و مقام، جز با رفع موانع و تقرب به خداوند، به دست نمی‌آید.

اگر انسان برای قرب الی‌اللّه به این عالم آمده، راهی پر از خطر و موانع در پیش‌رو دارد که طی این مسیر، جز با وجود راهنمایی که خود در اوج و قله آن قرار دارد، امکان‌پذیر نیست. این همان چیزی است که در بیان نورانی امام کاظم(ع) بیان شده است:

راوی می‌گوید: از مولایم آقا موسی بن جعفر(ع) درباره آیه: «وَ أَسْبَغَ عَلَیکُمْ نِعَمَهُ ظاهِرَهً وَ باطِنَه» پرسیدم. حضرت فرمودند: «مراد از نعمت آشکار، امام آشکار و مراد از نعمت پنهان، امام پنهان و غایب است.» عرض کردم: «آیا در میان ائمه کسی هست که غایب می‌شود؟

فرمودند: «بله، شخص او از دیدگان مردم پنهان می‌شود، ولی یاد او از دل‌های مؤمنان فراموش نمی‌شود و او دوازدهمینِ ماست. خداوند هر مشکلی را برای او آسان و هر امر دشواری را برایش راحت می‌گرداند و گنج‌های زمین را برای او آشکار خواهد ساخت و هر دوری را برایش نزدیک می‌گرداند و هر زورگوی معاندی را به دستش نابود می‌گرداند.»

از امام باقر(ع) نیز روایت شده است:

نعمت ظاهره، نبی مکرّم اسلام(ص) و مراد از نعمت باطنه، ولایت ما اهل‌بیت است.

نکات:

۱- از تأمل در آیه شریفه و روایات رسیده در ذیل آن، به دست می‌آید که فلسفه وجودی و رسالت اصلی امام معصوم، رساندن انسان‌های لایق به مقام عظیم قرب الی‌اللّه است، نه این که امام را وسیله‌ای برای رسیدن به خواسته‌های مادی خود قرار دهیم و فقط در هنگام مواجهه با مشکلات و نیازهای  مادی به او متوسل شویم.

 راوی از امام صادق(ع) پرسید: فرج، در چه زمانی محقق می‌شود؟ حضرت از این سؤال ناراحت شدند، زیرا دریافتند مقصود او این است: چه وقت حضرت مهدی می‌آید تا راحت شویم؛ از این‌رو، فرمودند:

آیا تو هم از کسانی هستی که دنیا را می‌خواهند؟! کسی که این امر را بشناسد، فرج او به جهت انتظارش حاصل شده است

یعنی هنگام غیبت امام نیز می‌توان از فیوضات و هدایت‌های باطنی امام بهره‌مند شد، به شرطی که خود،  امام معصوم، هدفِ خلقت و نقش امام را به خوبی بشناسیم.

از امام حسین(ع) روایت شده:

خداوند، بندگان خود را نیافرید، مگر برای این که او را بشناسند، که اگر او را شناختند به بندگی او روی می‌آورند و با چنین عبودیتی از هر چیز و هر کس، بی‌نیاز می‌شوند و به مقام غنا می‌رسند. شخصی سؤال کرد: مراد از «شناخت خداوند» چیست؟ حضرت فرمودند: شناخت خداوند، شناختِ همان حجتی است که بر مردم، اطاعت و پیروی از او واجب است.

بنابراین، جز در پرتو هدایت و یاری چنین امامی، دست‌یابی به این هدف امکان ندارد. علامه طباطبائی(ص) در تفسیر آیه ۱۲۴ سوره «بقره» و آیه ۷۳ سوره «انبیاء» و هم‌چنین در کتاب شیعه در اسلام، به طور تفصیل به این موضوع پرداخته است.

با این دیدگاه، نوع بهره‌مندی از امام، متحول خواهد شد، چرا که هم‌اکنون از آثار و برکات وجودی حضرت، همانند خورشید پشت ابر، بهره خواهیم برد و با ظهور حضرت «نورٌ علی نور»؛ از این‌روست که رسول خدا(ص) فرمودند:

خوشا به حال کسانی که در زمانِ ظهور باشند؛ به شرطی که در دوران غیبت، مطیع و فرمان‌بردار حضرت باشند و در امورات خود به ایشان اقتدا کنند.

از امام صادق(ع) نیز روایت شده است:

کسی که درباره این امر معرفت داشته باشد، قطعاً فرج او به جهت انتظارش حاصل شده است.

پس چه نیکوست که مؤمنان برای شناخت خداوند متعال و عبودیت و بندگی بهترِ او و برای نجات از وسوسه‌های نفسانی و شیطانی، به امام زمان متوسل شده و از او کمک بگیرند.

۲- اگر انسان برای چنین هدف والایی به این عالم آمده است، بر اساس برهان لطف، همواره باید هادی و رساننده او به این هدف نیز وجود داشته باشد، چرا که طی این مسیر به گونه‌ای نیست که فقط با «ارائه طریق» انجام گیرد، بلکه «ایصال الی المطلوب» لازم است، لذا یکی از اسرار مهمِ ضرورت وجود امام و خالی نبودن زمین از حجّت، همین مطلب است و آنان که در چنین اصلی مشکل دارند و از «غدیر» فاصله گرفتند، در واقع از انسانیت فاصله گرفتند و انسان را نشناختند.

هشدار به منتظرانِ خاتم‌الاوصیاء و وظائف منتظران

«أَ لَمْ یأْنِ لِلَّذینَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللّه وَ ما نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَ لا یکُونُوا کَالَّذینَ أُوتُوا الْکِتابَ مِنْ قَبْلُ فَطالَ عَلَیهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَکَثیرٌ مِنْهُمْ فاسِقُونَ»؛آیا براى کسانى که ایمان آورده‏اند، هنگام آن نرسیده که دل‌هایشان به یاد خدا و آن حقیقتى که نازل شده، نرم [و فروتن‏] گردد و مانند کسانى نباشند که از پیش بدان‌ها کتاب داده شد و زمان (انتظار) بر آنان به درازا کشید و دل‌هایشان سخت گردید و بسیارى از آن‌ها فاسق بودند؟

وقتی باران بر زمین خاکی می‌بارد، زمین با آغوش باز قطره باران را می‌پذیرد؛ به این حالت «خشوع» می‌گویند. همین قطره وقتی به سنگ و امثال آن برخورد می‌کند، کمانه کرده و ذره‌ذره می‌شود، به این حالت «قساوت» می‌گویند. روح و روان ما در برابر فرمان‌ها و دستورهای الهی ممکن است یکی از این دو حالت را داشته باشد. خداوند متعال در آیه مزبور به این دو ویژگی‌ اشاره می‌فرماید. بخش ابتدایی آیه، درباره «خشوع» و بخش پایانی آن درباره «قساوت» است.

امام صادق(ع) درباره آیه مورد بحث می‌فرماید: «این آیه درباره مردم زمان غیبت نازل شده و «أمد» به معنای زمان غیبت است».

ویژگی اهل کتاب چه بود که قرآن درباره آن به ما هشدار می‌دهد؟

آنان دست‌کم دو بار در آزمون «انتظار»، مردود شدند:

الف) حضرت موسی(ع) به بنی‌اسرائیل گفت: «من به میعاد الهی می‌روم و برادرم هارون در میان شماست؛ از او پیروی کنید تا من برگردم.» هنگامی که حضرت موسی(ع) بعد از سی روز نیامد، بنی‌اسرائیل به دنبال سامری رفتند و گوساله‌پرست شدند! در واقع، آنان به وعده خداوند و پیامبرش اطمینان نداشتند. آنان باید هم‌چنان منتظر می‌ماندند و به این امر توجه می‌کردند که در این تأخیر، حکمتی نهفته است. خداوند متعال در قرآن می‌فرماید:

موسى خشمگین و اندوهناک به سوى قوم خود بازگشت و گفت: اى قوم من، مگر پروردگارتان وعده نیکویى به شما نداد؟! آیا مدت جدایىِ من از شما به طول انجامید، یا مى‏خواستید غضب پروردگارتان بر شما نازل شود که با وعده من مخالفت کردید؟!

ب) مژده و نوید ظهور خاتم‌الانبیاء(ص) به اهل کتاب داده شده بود و آن‌ها موظف بودند با ظهورش به او ایمان آورند، اما هنگامی که انتظار، طولانی شد ناامید شده و به جای خشوع و اطمینان به وعده الهی، دچار قساوت قلب شده و دنبال هوا و هوس و دنیاطلبی رفتند و موعود خود را به کلی فراموش کردند.

پیام مهم آیه مزبور این است که از اهل کتاب عبرت بگیریم و با طولانی شدن زمان غیبت، هرگز دچار قساوت قلب نشویم، بلکه در برابر حکم خداوند، که در قرآن و بیانات نورانی اهل‌بیت(ع) تبیین شده است، مطیع و فرمان‌بردار بوده و هرگز دچار رخوت و سستی نشویم.

از حضرت امیر(ع) نقل شده است:

برای قائم ما غیبتی است که زمان آن طولانی است… هان! کسی که در این دوران بر دینش ثابت‌قدم بماند و به خاطر طولانی شدن غیبتِ امامش، دچار قساوت قلب نشود، در روز قیامت با من خواهد بود.

توضیح این‌که، در دوران غیبت امام، بسیاری از مردم با فراموش کردن امام خود و وظیفه‌ای که در برابر او دارند،دچار دنیاگرایی می‌شوند و هر کسی سعی می‌کند در مسابقه رفاه و تجمل از دیگران عقب نماند. در چنین دورانی، اگر کسی قلبش هم‌چنان پذیرای دستورات الهی و تمام سعیش پیروی از امام زمانش باشد، در قیامت با اهل‌بیت(ع) خواهد بود؛ مانند سلمان که خواسته مولایش را برخواسته خودش مقدم می‌‌داشت.  انسان عاقل باید بیندیشد که آیا در عالم هستی، پاداش و درجه‌ای بالاتر از این وجود دارد که انسان در زندگیِ ابدی خود، هم‌نشین اهل‌بیت(ع) شود؟

معنای « فَطالَ عَلَیـهِمُ الْأمَدُ»

 این عبارت، در بسیاری از ترجمه‌ها این گونه ترجمه شده است: «زمان بر آن‌ها طولانی شد» یا «دوران طولانی بر آن‌ها گذشت». اما با تأمل در این آیه و سایر آیاتِ مرتبط با آن، مانند آیه ۸۶ سوره «طه» و عبارت «طال علی» که در مواردی مانند «عُمْر» هم به کار رفته، این تعبیر به معنای «طولانی به نظر آمدن» است. برای روشن‌تر شدن موضوع، ابتدا این تعبیر را درباره عُمْر و اَجل بررسی می‌کنیم. امام علی(ع) در نهج‌البلاغه می‌فرماید: «وَ لَایطُولَنَّ عَلَیکُمْ فِیهَا الْأَمَدُ»؛  مبادا زمان عمرتان بر شما طولانی بیاید؛ یعنی مبادا تصور کنید دارای عمر طولانی خواهید بود و آخرت را فراموش کنید! در خطبه ۲۲ نهج‌البلاغه نیز نظیر این تعبیر آمده است.  بدیهی است، معنای این جمله این نیست که: مبادا عمر شما طولانی شود!

  درباره آیه مورد بحث نیز، همین معنا مورد نظر است؛ یعنی شما مثل اهل کتاب نباشید که زمان بر آن‌ها طولانی آمد؛ به عبارت دیگر، تصور کردند تا زمان تحقق وعده الهی خیلی فاصله است و منتظر بازگشت حجّت خداوند نشدند.

شایان ذکر است، از آسیب‌های جدّی دوران انتظار، خارج شدن از حالت انتظار و غفلت از زمینه‌سازی برای آمدن موعود الهی است؛ از این‌روست که در روایات آمده: «فَتَوَقَّعُوا الْفَرَجَ صَبَاحاً وَ مَسَاء»؛  پس بامداد و شبانگاه منتظر فرج باشید.

در سوره حدید آیه ۱۶ می فرماید:« آیا وقت آن نرسیده است که دلهاى مؤمنان در برابر ذکر خدا و آنچه از حقّ نازل کرده است خاشع گردد؟! و مانند کسانى نباشند که در گذشته به آنها کتاب آسمانى داده شد، سپس زمانى طولانى بر آنها گذشت و قلبهایشان قساوت پیدا کرد و بسیارى از آنها گنهکارند!»

اهل کتاب چه کردند که خداوند از امت اسلام می خواهد همانند آنان نباشند!

در آیات متعددی از قرآن پاسخ این سؤال بیان شده است از جمله در آیه ۸۹ سوره بقره می فرماید: «و هنگامى که از طرف خداوند، کتابى براى آنها آمد که موافق نشانه‏هایى بود که با خود داشتند، و پیش از این، به خود نوید پیروزى بر کافران مى‏دادند (که با کمک آن، بر دشمنان پیروز گردند.) با این همه، هنگامى که این کتاب، و پیامبرى را که از قبل شناخته بودند نزد آنها آمد، به او کافر شدند لعنت خدا بر کافران باد!»

یعنی منتظران خاتم الانبیاء با تحقق وعده الهی نه تنها ایمان نیاوردند بلکه به او کفر ورزیدند پیام مهم آیه شریفه ۱۶ حدید این است که ای منتظران خاتم الاوصیاء شما مثل آنان نباشید

به راستی آنان چگونه بودند؟ و چه چیزی سبب کفرشان شد؟!

در آیات ۹۰ به بعد سوره بقره علل گوناگونی را  در این رابطه بر می شمارد از جمله این عوامل حرص به دنیا است که سبب شد چنین پیامد ناگواری را برای آن‌ها رقم زده شود به عبارت دیگر مسابقه رفاه و تجمل جامعه منتظر بنی اسرائیل را در بر گرفت و آنان را از منتظَرشان جدا ساخت.

امام صادق می فرماید: «این آیه (۱۶ حدید) در مورد مردم زمان غیبت نازل شده است و «أمد» یعنی زمان غیبت »

برخی از منابع موضوع مهدویت از منظر قرآن

۱- معجم احادیث إمام مهدی(عج)، ج ۵ (از چاپ پنج جلدی و جلد ۷ از چاپ هشت جلدی) ، نشر مؤسسه معارف اسلامی قم، با ذکر بیش از ۲۶۰ آیه

۲- سیمای حضرت مهدی(عج) در قرآن، ترجمه المحجه، سیّد مهدی حائری قزوینی

۳- بررسی تطبیقی تفسیر آیات مهدویت و شخصیت شناسی امام مهدی(عج) در دیدگاه فریقین، فتح اله نجارزادگان،  نشر سمت

۴- معجم مهدویت در تفاسیر شیعه و اهل سنت،  محسن طباطبائی و همکاران، قم، بوستان کتاب

۵- امام مهدی(عج) در قرآن، مهدی یوسفیان، بنیاد فرهنگی حضرت مهدی(عج)

۶- فصلنامه انتظار موعود، مرکز تخصصی مهدویت قم، شماره  ۱۹

۷- قافله سالار، محمود اباذری، بنیاد فرهنگی حضرت مهدی(عج).

admin
برچسب های پست
بدون دیدگاه

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید